ଗଣପତି

ଗଣପତି
ଗଣପତି 
ବାବା ଗଣପତି ଙ୍କ ଜନ୍ମ ମହାନ୍ କାବ୍ୟ ସରଞ୍ଚନା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

ବାବା ଗଣପତି ଙ୍କ ଜନ୍ମ କଥା ଶିବ ପୁରାଣ ରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଅଛି ସେଥିରୁ କିଛି ତଥ୍ୟ ଆପଣ ଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଦିନେ ମାତା ପାର୍ବତୀ ପଥର ଆବୃତ୍ତି ଥିବା ଗୃହ ରେ ଥିବା ଝରଣା ରେ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଗଲେ। ପଥର ଆବୃତ୍ତି ଥିବା ଗୃହ ରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ର ଦ୍ଵାର ଉପଲବ୍ଧ ନଥିଲା। ତଥା ଭଗବାନ ମହାଦେବ ସେଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ ଏବଂ ଭଗବାନ ଙ୍କ ଦୂତ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସେଠୀ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ମାତା ପାର୍ବତୀ ଭାବିଲେ ଯଦି ଏହି ସମୟରେ ଦୂତ ରୂପରେ ଯଦି ଜଣଙ୍କୁ ମୁ ରଖିପାରିବି ତେବେ ଅସୁବିଧା କଣ? ସେ ଏମିତି ଭାବୁ ଭାବୁ ସେ ଲଗେଇଥିବା ହଳଦୀ ଲେପ ଉପରେ ତାଙ୍କର ନଜର ପଡିଲା | ସେ ହଳଦୀ ଲେପ କୁ ଏକାଠି କରି ଗୋଟିଏ ମଣିଷ ରୁପି ବିଗ୍ରହ ବନେଇଲେ ତଥା ସେ ବିଗ୍ରହ କୁ ଜୀବନ ଦାନ ଦେଲେ |

ସେ ହଳଦୀ ଲେପ ବିଗ୍ରହ ରେ ଜନ୍ମ ନେଇ ଥିବା ବାଳକ ଟି ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା ଯେ | ମାତା ପାର୍ବତୀ ତାକୁ ନିଜ ପୁତ୍ର ରୂପରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଲେ ଏବଂ ନାମ ଦେଲେ ଗଣେଶ |

ମାତା ପାର୍ବତୀ ଗଣେଶ କୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ” ତୁମେ ଏହି ପଥର ଗୃହ ଆଗରେ ପ୍ରହରୀ ସାଜିବ ଏବଂ ମୋର ବିନା ଅନୁମତି ରେ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୃହ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ” | ଏତିକିରେ ପୁତ୍ର ଗଣେଶ ମାତା ଙ୍କ କଥା କୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଇ ଦ୍ୱାର ଆଗରେ ପ୍ରହରୀ ରୂପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ଠିକ ଏତିକିବେଳେ ଭଗବାନ ମହାଦେବ କୈଳାଶ ପର୍ବତରୁ ଫେରି ନିଜ ଗୃହ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଗୋଟିଏ ବାଳକ, ପ୍ରହରୀ ଭାବେ ତାଙ୍କ ଗୃହ ଆଗରେ ଠିଆ ହୋଇଛି | ମହାଦେବ ବିନା ଅନୁମତି ରେ ଗୃହ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଲେ କିନ୍ତୁ ଏଠି ନିଜର ପରିଚୟ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ମହାଦେବ ଏବଂ ବାଳକ ଗଣେଶ ଦୁହେଁ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଗଲା |

ଅତଃ ସେ ଯୁଦ୍ଧରେ ମହାଦେବ ତ୍ରିଶୂଳ କୁ ଅସ୍ତ୍ର ରୂପରେ ଗଣେଶ ଙ୍କୁ ଆଘାତ କରିଲେ | ଗଣେଶ ଙ୍କ ଶିର ଛେଦନ ହୋଇଗଲା | ଶିର ଛେଦନ ପରେ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଆସି ସେଠି ପହଁଚିଲେ ଏବଂ କ୍ରୋଧରେ ଜଳି ଉଠିଲେ ଏବଂ କହିଲେ କି ମୁଁ ଏହି ବାଳକ କୁ ମୋ ପୁତ୍ର ରୂପରେ ସ୍ୱୀକାର କରି ସାରିଛି |

ଏତିକି ଶୁଣି ମହାଦେବ ନିଜ ତୃତୀୟ ନେତ୍ର ରେ ଦେଖି ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସବୁ ଜାଣି ପାରିଲେ | ତଥା ମାତା ପାର୍ବତୀ ଙ୍କ ଦୁଃଖ ତଥା ରାଗକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇ ସେଠି ସେ ବଚ୍ଚନ ବଦ୍ଧ ହୋଇ କହିଲେ କି ମୁଁ ଏହି ବାଳକ କୁ ଜୀବନ ଦାନ ଦେବୀ |

କିନ୍ତୁ ସମୟ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଦେଖି ସେ ବାଳକ ର ଅସଲ ମୁଣ୍ଡ ବଦଳରେ ସେ ଗରୁଡ଼ ଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ଯେ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଯାଅ | ସେଠି ଯେଉଁ ମା ନିଜ ଛୁଆ ଆଡକୁ ଶିର କରି ସୋଇ ନଥିବ ତାର ମୁଣ୍ଡ ନେଇ ଆସିବ | ଭଗବାନ ଗରୁଡ଼ ବହୁତ ପ୍ରୟାସ ପରେ ଶେଷରେ ମହାଦେବ ଙ୍କ କଥା ଅନୁଯାଇ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ଛୁଆ ର ମୁଣ୍ଡ କୁ ନେଇ ଆସିଲେ ଏବଂ ସେ ବାଳକ ଗଣେଶ କୁ ଜୀବନ ଦାନ ଦେଲେ |

ଏମିତି ହାତୀ ମୁଣ୍ଡ ଭାବି କାଳେ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଦୁଃଖ କରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସବୁ ଭଗବାନ ସେଠି ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଙ୍କୁ ଅଗ୍ରଣୀ ଭଗବାନ ରୂପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଲେ | ଅର୍ଥାତ କୌଣସି ଭଗବାନ ଙ୍କୁ ପୂଜା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଗବାନ ଙ୍କ ମୂର୍ତି ତଥା ତାଙ୍କ ନାମ ନେଇ ସବୁ ପୂଜା କୁ ପ୍ରାରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଲେ | ପ୍ରତ୍ୟୋକ ଜନ ସାଧାରଣ ଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦେବତା ରୂପରେ ଗଣପତି ନାମ ସ୍ୱରୂପ କରାଗଲା | ତଥା ସେ ବଳବାନ ତଥା ବିଦ୍ୟା ଦେବତା ରୂପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ବୋଲି ସମସ୍ତ ଦେବତା ଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ର ପ୍ରସାଦ ହେଉଛନ୍ତି ଭଗବାନ ଗଣପତି |

ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ଦିବସ କୁ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଭାବେ ପାଳନ କରା ଯାଉଛି |

ଏହି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ତଥ୍ୟ ଶିବ ପୁରାଣ ରୁ ବର୍ଣ୍ଣିତ |
ଏହି ତଥ୍ୟ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ | 
If the contents helpful so share to your friends, Thanking You.

One thought on “ଗଣପତି”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *